Bojler vízkőtlenítés

2025.03.08

Honnan tudjuk, hogy vízköves a bojler?

Amikor elkezd felgyülemleni a bojlerben a vízkő a jellemzően fűtőszálon, akkor észrevehetjük, hogy kezd "hangja lenni" a fűtésnek, illetve előfordulhat, hogy elkezd csöpögni. A tömítés azért károsodik az esetek nagy részében, mert a bojlerben lévő vízkő nagyobb hőmérsékletre tud felmelegedni, mint maga a gumitömítés, így a szép lassan elégeti, és meglágyítja a tömítő gyűrűt.
A bojler vízkőtelenítésének sok mindentől függ, de főként a hálózati víz keménységétől, illetve magától a bojler készülékünktől. Általában egy bojler vízkőtelenítést érdemes 1-2 évente megcsinálni.
A csöpögés tönkreteheti az elektromos alkatrészeket, illetve hatással lehet az áram fogyasztásra is. Ez azért történik, mert a vízkövesedés miatt sokkal lassabban képes a fűtőszál felmelegíteni a vizet.

Hogyan kell vízkőteleníteni a villanybojlert?

Minden alkalommal, ha egy bojler víztelenítésnek neki állunk, áramtalanítani kell a bojlert, és meg kell arról győződni, hogy ne lehessen véletlenül visszakapcsolni. A bojler szétszedése előtt nyissuk meg a biztonsági szelepet, így távozik a bojlerben uralkodó túlnyomás. A bojler védőburkolatának eltávolítása után szét kell szedni az elektromos bekötést. Aki nem csinálta még, annak érdemes egy fotót készítenie, a még egyben lévő elektromos kötésről, vagy felírni, hogy mit hova kell visszakötni.
Szerelés közben ügyeljünk rá, hogy a bojler felső részén található szondák ne sérüljenek meg, ugyanis azok nem tömör drótok, hanem gázzal töltött csövek. Az elektromos csatlakozók eltávolítása után jön a víz leeresztése. Ez történhet lavórba, vödörbe, a kádba (kibélelhetjük, hogy a kipotyogó vízkő ne károsítsa a kád felületét), de arra feltétlenül ügyeljünk, hogy akárhova is engedjük le a vizet, a kifolyó víz ne kerüljön a lefolyórendszerbe. Alternatívaként egy gumitömlőt is szerelhetünk a biztonsági szelep helyére, és onnan vezethetjük el a vizet, csak ügyeljünk a kifolyó víz felfogására. A vízkő a lefolyóban ugyanis dugulást okozhat!
Arról nem is beszélve, hogy a csavarok, alátétek is beleeshetnek, amire szükségünk lesz az összeszerelés során.

Amire nagyon vigyázzunk:
A bojlerből kifolyó víz forró lehet, égési sérüléseket szenvedhetünk!

Miután kifolyt az összes víz, a bojler belső faláról kiszedjük a vízkövet! A bojler vízkőtelenítésekor a tömítéseket is cserélni kell. (nem egy nagy összeg) Az aktív anódot is szintén cserélni kell. (Ha már szétszedtük, ne végezzünk fél munkát)
Ha lefolyt a víz a bojlerből, és kiszedtük az összes vízkövet, száraz ronggyal töröljük át a belső felületeit.
Személy szerint mi rá szoktunk engedni egy kis vizet, hogy jobban ki tudjuk takarítani a belső részt.
Ezek után az alaplap megtisztítása következik majd a visszaszerelés, a csatlakozók összeszerelése és visszacsavarozása. A vízzel történő feltöltés közben távozik a levegő. A nyomáspróbát követően a csapból folyó víznek folyamatosan kell jönnie, azt is ellenőrizzük hogy nincs-e szivárgás a bojler külső felületén. Figyeljünk arra, hogy vízzel való feltöltés előtt soha ne kapcsoljuk be a bojlert, mert tönkremegy a fűtőszál! (sokan ezt elfelejtik)

Nem minden bojler szétszedhető! Ezek általában tovább is bírják, mint a nagyobb társai. Általában ezek a típusok kisebbek.
Sajnos ezeket a típusokat kompletten cserélni kell.
Kisebb teljesítményen használva a bojlerek tovább bírják, mint a teljes kapacitáson működő társai.

Mennyi ideig tart a bojler vízkőtelenítése?

Egy gyakorlott szakember végez vele 1-2 óra alatt.

Mennyibe kerül a bojler vízkőtelenítése?

Változó, bár ugyanazokat az alkatrészeket cseréljük mégis más. Kisebb 50 literes bojler vagy nagyobb 120 literes bojlerhez más a fűtőszál és nagyobb az anód is! A bojler vízkőtelenítésének ára helyszíni felmérés után pontosítható, de telefonos egyeztetés után már jó közelítéssel tudunk irányárat mondani, hívjon minket bizalommal a +3630 287 8707 számon!